Forum www.egzotycznekraje.fora.pl Strona Główna www.egzotycznekraje.fora.pl
wszystko o krajach o egzotycznych korzeniach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Alexandria - Al-Iskandrija

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.egzotycznekraje.fora.pl Strona Główna -> Egipt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Juliette
szkola podstawowa



Dołączył: 09 Gru 2007
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Katowice/Hurghada/Aleksandria

PostWysłany: Wto 19:40, 15 Sty 2008    Temat postu: Alexandria - Al-Iskandrija



Aleksandria (gr. Ἀλεξάνδρεια Aleksandreia, łac. Alexandria, arab. الإسكندرية Al-Iskandrija) – drugie co do wielkości miasto w Egipcie (z liczebnością 3,87 mln mieszkańców i 4,32 mln w aglomeracji, co stawia je na dziesiątym miejscu wśród wszystkich miast Afryki) leżące nad brzegiem Morza Śródziemnego, największy port tego kraju, siedziba władz muhafazatu aleksandryjskiego, ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i naukowy, kulturalna stolica Egiptu..

*Ludność: 3,6 mln mieszkańców
*Odległość od Kairu: 225 km
*Siedziba polskiego konsulatu honorowego.

Założona w Egipcie przez Aleksandra Macedońskiego. Było to jedno z najważniejszych miast greckich, jakie powstały w okresie hellenistycznym. Autorem planów był Dejnokrates z Rodos, który ukształtował miasto wedle zasad siatki hippodamejskiej. Jednak oprócz doskonałości założeń urbanistyki, Aleksandria urzekała wielką ilością pięknych budowli i pomników. Z wyspą Faros, na której znajdował się jeden z siedmiu cudów świata - latarnia morska - łączyła Aleksandrię sztucznie usypana tama długości siedmiu stadiów (Heptastadion). Pałace królewskie zajmowały około 1/3 powierzchni miasta i były jednymi z najwspanialszych przykładów tego rodzaju budownictwa w starożytności.

Gdy Francuzi z ekspedycji Napoleona wylądowali w Aleksandrii w 1798 r., miasto tureckie było już tylko mieściną liczącą 8000 mieszkańców...


Najstarsza część Aleksandrii leży na przesmyku łączącym stały ląd z dawną wyspą Faros. Obejmuje dzielnice: Al-Anfushi, Al-Jumruk (czyli "komora celna") i Ras at-Tin (tj. "cypel figowców”). Te trzy dzielnice tworzą obiekt, który podróżnicy nazywali przez długi czas miastem tureckim.

Rozwój tego miasta datuje się co najwyżej na XVI w. Dzielnica Al-Jumruk, najstarsza, zawdzięcza swoje początki stopniowemu podupadaniu średniowiecznej Aleksandrii, położonej bardziej na południe, na miejscu miasta starożytnego. Miasto średniowieczne miało jeszcze pewne znaczenie w epoce mameluków. Twierdzę Qait-Bey zbudowano w końcu XV w. na miejscu latarni morskiej (na niegdysiejszej wyspie Faros), uznanej ze względu na jej wysokość (ok. 100-120 m) za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Ludność zdziesiątkowała w XVII w. epidemia dżumy. W 1658 r. pozostały zeń ruiny, wśród których przetrwały nieliczne rudery. Nowe domy zaczęto wznosić za murami starego miasta - one właśnie stały się zalążkiem miasta nowego, którego rozkwit przypada na przełom XVII i XVIII w. Nowe miasto także padło ofiarą dżumy.

Gdy Francuzi z ekspedycji Napoleona wylądowali w Aleksandrii w 1798 r., miasto tureckie było już tylko mieściną liczącą 8000 mieszkańców. Skupiali się oni w dzielnicy Al-Jumruk i trudnili głównie rybołówstwem. Późniejsza zabudowa Ras at-Tinu i brzegów zatoki Al-Anfushi pochodzi z czasów Muhammada Alego (1805-1849), którego dalekosiężne plany, oparte na rozwoju marynarki wojennej, skłoniły do wyboru Aleksandrii jako ważnego ośrodka polityki śródziemnomorskiej.

Rozpoczął się okres intensywnej rozbudowy miasta. W 1818 r. z rozkazu Wielkiego Paszy rozpoczęto budowę gigantycznego pałacu Ras at-Tin, którego skrzydła, zwłaszcza haramlik, nawiązywały niewątpliwie do architektury jego rodzinnej Macedonii. Obecna budowla, wzniesiona 1925 r. przez architektów włoskich, jest siedzibą admiralicji; pałacu nie udostępnia się publiczności. Na wschód od pałacu zbudowano szpital i całą dzielnicę z przeznaczeniem dla wojska.

W 1825 r. Muhammad Ali zlecił francuskiemu inżynierowi Lefebvre'owi de Cerisy budowę arsenału, którego zakłady zbrojeniowe niebawem zatrudniały 4000 robotników. Kilka lat później postanowił przenieść na inne miejsce cmentarze rozsiane wzdłuż zatoki Al-Anfushi, umożliwiając w ten sposób zbudowanie nowej dzielnicy. Przy tej sposobności odkryto nekropolie należące do najstarszych w Aleksandrii. Wytyczono nowe ulice, np. długą Szari Ras at-Tin, która zaczyna się przy esplanadzie pałacowej, następnie skręca i biegnie przez miasto tureckie aż do Majdan al-Manszijja.

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY:
Współczesna Aleksandria dzieli sie na 6 okręgów administracyjnych:

Montaza: 943,100 mieszkańców
Wschodnia Aleksandria: 933,600 mieszkańców
Aleksandria Centralna: 566,500 mieszkańców
Amreya: 457,800 mieszkańców
Zachodnia Aleksandria: 450,300 mieszkańców
Gumrok: 186,900 mieszkańców
W skład aglomeracji miejskiej Aleksandrii wchodzą również dwa miasta:

Borg al-Arab: 186,900 mieszkańców
New Borg al-Arab: 7600 mieszkańców








ZDJĘCIE SATELITARNE: [link widoczny dla zalogowanych]

Jeszcze nie byłam, ale A. pochodzi z Alex. Mam nadzieję, że będzie mi dane w sierpniu tam pojechać i poznać rodzinkę Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Juliette dnia Wto 19:42, 15 Sty 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.egzotycznekraje.fora.pl Strona Główna -> Egipt Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin